Ako dlho vydrží váš vzťah?

Autor: Dominika Dongova | 30.5.2016 o 7:30 | (upravené 30.5.2016 o 7:48) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  2852x

Možno to bude ročným obdobím, nekonečnými možnosťami, dobou, alebo nami. Túto otázku som za posledné dva týždne počula toľko krát, že som sa rozhodla o nej napísať.

Ak sa práve netrápime tým, že sme sami, či našimi nesplnenými snami, prichádzajú na rad otázky o budúcnosti. Lásky, našich vzťahov, spoločného života. Popri celom tom množstve článkov a rád, hľadáme také, čo oslovia práve nás. Najlepšie hneď, presne, a priaznivo. Sú dve. Obe pár mesiacov zamilované, zasnívané, a plánujúce budúcnosť. Poznáme sa všetky tak dlho, že sme to v istom okamihu prestali počítať. Zadané boli vždy približne v rovnaký čas, a tentokrát sa im to pošťastilo zas. V ten večer obe žiarili zamilovanosťou - pohľad na ne vám jednoducho musel zdvihnúť náladu. Toľko plusov o partneroch som už dlho v mojom okolí nepočula. Hovorím im, že majú šťastie, a verím, že im to vydrží. Jedna z nich sa zrazu pri mojej poznámke zastavila. „Vieš, toto je vec, ktorá ma poslednú dobu celkom stresuje. Čo ak je to len ďalšia ilúzia, a on sa po čase zmení? Ako dlho nám to vlastne naozaj vydrží? Nechcem sa zas sklamať.“ Hovorím jej, že po pár mesiacoch je príliš skoro na otázky dĺžky, a trvanlivosti lásky. Napriek tomu ju táto odpoveď neuspokojila. „Musí existovať niečo, čo by mi túto istotu vo vzťahu nejakým spôsobom dalo.“  

Nebola jediná, ktorú by táto skutočnosť trápila. Sme v tom zapletené takpovediac všetky. Pri dnešných klamstvách, podvodoch, rozchodoch - strácame pocit istoty, ilúzie o budúcnosti, a vernosti. Vidíme to na každom druhom rohu ulice, s pribúdajúcimi rozvodovými papiermi, a v tom ako si časom začneme liezť na nervy. Na začiatku vzťahu chceme všetko a hneď, postupom rokov potrebujeme záruku, že zostane, a láska v nás dvoch nikdy žiť neprestane. Život sa však vďaka našim rozkazom točiť neprestane. Pre partnera sa rozhodnúť môžeme, hoci lásku a iskru druhej strany ničím nepremôžeme. Bolo by naozaj ideálne a menej bolestivé ak by sme vedeli ovládať lásku, a city človeka, ktorého milujeme. Na druhej strane by sme však nemali šancu zažiť ako to celé chutí nečakane, a prirodzene. Možno by sme si spolu s touto schopnosťou pritiahli partnerov, ktorých v našom živote nakoniec ani nepotrebujeme. V ten večer možno nedostala svoju odpoveď, napriek tomu odchádzala zamilovaná.

V láske sú návody, a dohady zbytočné. Ona sa jedného dňa stane, a je len na nás či aj po rokoch s nami zostane. Nášho partnera možno nikdy úplne do detailov nespoznáme, napriek tomu veríme, že nás nesklame. Vzťahy sa budujú na dôvere, ochote, úprimnosti, a nekonečných rozhovoroch o spoločnom mini svete. Slovné spojenie „Milujem ťa!“ na celý život jednoducho nestačí. Láska chce viac. Zamiluj sa, dôveruj, preveruj, ďakuj, a hlavne sa zbytočne nestresuj.

 

Nevieme čo sa stane zajtra, napriek tomu veríme, že láska sa bude servírovať aj pozajtra. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?