Jób vs boj náš každodenný

Autor: Dominika Dongova | 8.10.2012 o 10:33 | (upravené 8.10.2012 o 10:56) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  644x

Občas sa stáva mne, a myslím, že aj tebe, že prídu tie dni kedy sa cítiš oklamaný životom.  Si na ceste vydlaždenej dobrými vzťahmi, super rodinou, perfektnou školou, priateľmi...a mohla by som pokračovať mnohými plusmi v tvojom živote. Zrazu ti zamrazí úsmev, a ty máš pocit, že všetko dobré akosi zmizlo. Stojíš len ty sám, a brána tých pekných vecí je nenávratne preč, alebo zamknutá na 100 zámkov.

 http://f0.bcbits.com/z/42/74/4274807980-1.jpg

Depresia, smútok, pocit odcudzenia sa od všetkých. Nemáš dôvod ráno vstať, usmievať sa, jednoducho nemáš náladu na život. Stalo sa všetko zlé čo sa len mohlo, a samozrejme komu inému ako tebe. IBA TEBE. Všetci ostatní majú skvelé životy, a pre teba je myšlienka na niečo úžasné len minulosťou. Hneváš sa. Obviňuješ všetkých za svoje nešťastie, nenávidíš svet. Nechápeš prečo práve ty trpíš tou „zriedkavou" chorobou, prečo práve tebe robí rodina peklo zo života, prečo ťa všetci okolo klamú, prečo sa ti nedarí, prečo ťa neznášajú, ohováraju, prečo nie si milovaný tak ako chceš...

Som len človek, viem aké je cítiť prázdnotu. Je to ako stáť v miestnosti plnej smiechu, a radosti úplne sám. Stáť v strede, a okolo teba len veľký prázdny kruh, za ktorým sú všetci tí šťastní, ktorí môžu za všetko zlé čo sa ti stalo, a deje neustále. Aspoň si to myslíš, myslím.

Na chvíľu sa zastav. Predtým, ako vyroníš ďalšiu slzu, rada by som sa s tebou podelila o jeden príbeh.

Je to jeho príbeh.

Volal sa Jób. Miloval Boha, svoju rodinu, priateľov, mal množstvo peňazí, zdravie, šťastie - jednoducho všetko. Povieš si ľahké milovať Boha, a veriť v neho keď sa ti darí, no nie?  To isté si hovoril satan a práve on navrhol Bohu, aby mu dal povolenie obrať Jóba o všetko dobré čo ho stretlo, chcel vedieť či aj potom bude schopný milovať ho naďalej. Bol presvedčený, že potom sa ho vzdá, aj celej viery. Zrazu sa Jóbovi začali diať všetky zlé veci, aké si len človek dokáže predstaviť. Najskôr prišiel o stádo oviec, paholkov, valachov, ťavy (áno viem, že možno nemáte ovce - ale pre tú dobu to bol veľký majetok). Potom prišla ďalšia rana keď mu zahynuli deti. Jób bol zronený, ale jeho reakcia bola: "Nahý som vyšiel z lona svojej matky, a nahý sa ta vrátim. Pán dal, Pán vzal, nech je Pánovo meno zvelebené!" A nepovedal ani zlého slova. Neskôr sa mu zjavili vredy na celom tele, a chudoba ho prinútila utiahnuť sa na smetisko. Bol úplne sám. Jeho žena sa smiala, a hovorila mu aby konečne preklial Boha. Nech sa pozrie čo všetko zlé na neho zoslal. On jej však povedal: "Hovoríš, ako len hlúpe ženy hovoria. Azda máme len dobré brať od Pána, a zlé prijať by sme nemali?" Neskôr Jób zo zúfalstva začal preklínať deň kedy sa narodil. Pýtal sa sám v sebe za čo to všetko, na čo sa vôbec narodil, a podobne. Viedol veľký boj so sebou, s bolesťou a nespravodlivosťou ktorú prežíval. Ale ani cez to všetko nepovedal nič zlé na toho hore. Pretrpel si veľa, ale vydržal. A nakoniec? Bol odmenený, všetkým, a dvojnásobne.

Preto vždy keď budeš na pokraji cesty s pocitom, že pred tebou je už len prázdny múr, a nič dobré ťa nečaká, spomeň si na Jóba a toho hore. On nezabudol. Možno nie teraz, za hodinu, ale vtedy keď bude vedieť, že je ten správny čas - pomôže.

Jób sa rovná boj pre každého z nás. A každý boj má predsa svoj šťastný koniec. A nie, že nie - jednoducho áno.

 

Príbeh bol z knihy Jób - Starý zákon. Mrkni očkom, možno sa tam nájdeš aj ty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?