Nekujem pikle – iba štrajkujem – a učiteľom za vzdelanie ďakujem!

Autor: Dominika Dongova | 27.11.2012 o 9:24 | (upravené 27.11.2012 o 15:41) Karma článku: 20,64 | Prečítané:  3068x

Nezvyknem sa vyjadrovať ku veciam týkajúcim sa politického systému, pretože som stále toho názoru, že nestačí o niektorých veciach iba hovoriť, ale treba konať. Avšak táto vec sa ma týka natoľko, že musím aj ja na obranu učiteľov povedať čo mám na srdci, a aspoň prostredníctvom mojich vlastných slov si spolu s nimi symbolicky „zastonať“.

v preklade: v preklade: "Ak môžeš tento text prečítať, poďakuj sa učiteľovi."google.com

Milý Dušan Čaplovič.

Áno viem, že nemienite ustúpiť, a dať učiteľom za pravdu. Pozrime sa teda na celý štrajk z iného uhla. Vy máte argumenty prečo nie, ja vám však poviem prečo áno. Na začiatok by som rada definovala význam slova učiteľ.

V bežnom, neodbornom jazyku sa pojem učiteľ definuje ako osoba, ktorá vyučuje v škole. V odbornom jazyku treba použiť pojmy na objasnenie učiteľskej profesie, ako edukátor, pedagogický pracovník, akademický pracovník, učiteľ. Čiže táto osoba je v odbornom jazyku profesionálne kvalifikovaný pedagogický pracovník, spoluzodpovedný za prípravu, riadenie, organizáciu, a výsledky tohto procesu. Spoluvytvára edukačné prostredie, klímu triedy, organizuje, koordinuje činnosť žiakov, a proces učenia. V skratke učitelia sú pracovníci, ktorí priamo vykonávajú vyučovanie žiakov.

Čiže tieto nepochopiteľné tvory sú napriek všetkým odborným definíciám stále len čo? Áno ľudia. Ľudia väčšinou majú svoje základné životné potreby ako: jedlo, oblečenie, spánok...atď. Keďže v dnešnom svete nič nedostanete zadarmo (práve naopak - všetko je zo dňa na deň drahšie), ani učitelia nemajú vymoženosť prísť do obchodu, a platiť úsmevom, či zvodným pohľadom na predavačku. Ak chcete nechať utiahnuté opasky na učiteľských rovnošatách, čo takto si utiahnuť aj svoj vlastný? Čo tak okresať nezmyselné 4 miestne platy v politickom systéme? Čo tak zrušiť pár sekcií, odborov? Čo tak prestať prihadzovať peniaze tým čo majú veľa - a dať tým čo majú minimum? Celý politický systém, a váš postoj mi príde ako ukážka z rozprávky o Mrázikovi. Marfuša večne napchávajúca sa jedlami od výmyslu sveta v kontraste s Nastenkou. Chudinkou, ktorá makala len preto aby mala kúsok tepla. A vy ste ako ten Mrázik, avšak nie úplne. On hoci sa nezmyselne pýtal, či jej je zima - Nastenke pomohol. Vy sa naopak pýtate učiteľov s iróniou v hlase: „Neviem, odkiaľ mám peniaze pre vás zobrať. Od invalidov? Od dôchodcov? Od detí? Nie."

Tvárite sa, že situácia nemá východiska, pritom stačí pozrieť na stavy bytov politikov, na rôzne nezmyselné podnikateľské projekty, a položiť si otázku: „Naozaj potrebujem/e/te tento prepych k životu?" Nesnažte sa robiť psychický nátlak na učiteľov, a zároveň na ľudí, takýmito cynickými vyhláseniami. Skúste si sám nachvíľu pozíciu učiteľa, a pokúste sa učiť celý deň za minimálnu mzdu, poplatiť nájom, veci pre deti, a potom uvidíte čo vám zostane zo všetkých výdavkov na rozhadzovanie.

Váš postoj naznačuje, že učiteľ je nič. Plat, ktorý sa vám zdá normálny, je platom, ktorý v zahraničí zarobíte na brigáde za 2 týždne upratovania hotelov. Pritom spôsob upratovania nikoho z hostí nepripravuje na život, a nikoho v konečnom dôsledku netrápi. Čo sa nedá povedať o učiteľstve. Práve učiteľ je človek, ktorý pripravuje deti, a formuje v nich to čo budú využívať po zvyšok života. Je ten, ktorý dáva základy. Inšpiruje. Stará sa o deti - láskou rodičov. Ja som "len" študentka, ale moja mama je učiteľkou, preto viem, čo to znamenalo pre ňu starať sa o nás všetkých dlhé roky s pár mincami vo vačku z platu učiteľa. Neviem či máte deti, ale som presvedčená o tom, že ak by ste ich mali, a naozaj vám záležalo na ich vzdelaní, vedeli by ste, že nie je nič horšie, ako učiteľ, ktorý nemotivuje - len prežíva. Pretože práve tento stav prežívania vytvárate u každého jedného z nich ponukou smiešnych platov. Ako inšpirácia vám snáď poslúži výrok od Konštantína Stanislavského: „Ak vyučuje učiteľ zo životnej nevyhnutnosti jeho žiaci sa nudia, sú otrávení, a živoria spolu s ním.„

Naozaj chceme vychovať generácie otrávených žiakov, a zúfalých učiteľov? Nečakám, že sa vďaka môjmu „listu" zborí svet, ale budem vďačná ak sa aspoň zamyslíte nad tým, čo je alfou a omegou systému života. Kto iný ak nie učitelia nás pripravuje do života?

Zoberte učiteľom, zoberte dôchodcom, zoberte študentom! Ale potom sa nečudujte, že ľudia strácajú motiváciu žiť na Slovensku. Pretože tento štát, je chorý štát, a vy na rozdiel od toho aby ste mu pomohli vyliečiť sa, prepchávate ho nesprávnymi antibiotikami od ľudových liečiteľov, prelepujete bolesť leukoplastom dovtedy, kým sa vám sám nevzprieči. Možno potom budete sedieť vo svojom kresle, a vládnuť nikomu.

Lebo podceňovať robotu ľudí sa večne nedá, ešte vďaka, že nad nami tam hore stojí niekto, kto nás nikdy nezapredá.

 

P.S.  Malá poznámka na záver....Viete komu môžete byť vďační, za to, že ste prečítali tento text? Práve učiteľovi. Jemu jedinému patrí vďaka za schopnosti, ktoré nás naučil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?