Naozaj stačí "iba" modlitba?

Autor: Dominika Dongova | 22.5.2013 o 7:31 | Karma článku: 9,25 | Prečítané:  502x

Každé ráno, každý večer. Keď máš čas, alebo keď ťa život jednoducho prešiel. Zajtra, o dva dni, a potom znova. Ale je to čo hovoríš skutočne modlitba, či iba prázdne slová?

 by pinterest

Áno vedel, že na svete je nespočetne veľa vierovyznaní, ľudí, jazykov, a slov. Ale len pár zázračných formuliek, ktoré boli predpísané, odporúčané a zapísané ešte dávno predtým ako jeho problém uzrel svetlo sveta. A nebola to iba vymyslená veta. Prosil už dlho o jeden zázrak. Vraj sa dejú dennodenne. Tak prečo nie teraz? A práve jemu?

Sú tieto slová vôbec účinné? Trpel. Zistili mu rakovinu hrubého čreva. Bol ešte celkom mladý. Aspoň sa tak cítil. Na modlitbu si spomínal iba matne z detstva. Babka hovorila, že stačí pár zdravasov a všetko bude zrazu v poriadku. Tak teda už mesiac „zdravasuje." A nič. Stále tá istá choroba, stále on - nespokojný so životom. Zhoršuje sa to deň po dni. A ten hore nič nerobí... Spoznala som ho v lekárni. Začal sa vylievať zo svojich problémov, voči ktorým je vraj bezbranný. Spýtala som sa ho čo robí preto aby sa niečo zmenilo. Zostal zarazený: „Ja?.. no čo už len ja zmôžem, za všetkým sú predsa lekári, a ešte ten hore!" Ja som sa však nepýtala na to, kto za čím je, ale čo on sám robí preto aby sa veci zmenili, a jeho zdravotný stav nabral spiatočku. Vraj sa snaží, a zdravasuje. „?" Zaujímalo ma teda či okrem odriekania formuliek zmenil stravovanie, životný štýl, alebo niečo na doterajšom fungovaní svojho plápolajúceho ja. Ževraj na čo - veď sa modlí!

... nie je jediný. Je nás veľa. Takých čo prosíme, ale bez námahy. Žiadny pohyb navyše, žiadna snaha. Veď ten hore sa predsa postará. 10 otčenášov by malo stačiť. 25 zdravasov nás vytrhne z biedy. 4 ružence pre lepší spánok. Je to naozaj účinná matematika? Nemali by sme čísla ponechať školským laviciam? Snažiť sa? Aká je to modlitba bez slov? Aký je to rozhovor s Bohom, pri ktorom opakujeme to isté dokola? Nič osobné, formulky pri ktorých zaspávame. Každý deň, a zajtra ak sa mi bude chcieť možno znova?

Boh nie je studňa, do ktorej pohádžeme popri iných povinnostiach, či prechádzke rovnaké mince s očakávaním lepšieho zajtrajška. On je priateľ. Chce nás počúvať. Dozvedieť sa čo nás trápi. Stáť pri nás, ale zároveň čaká, že sa chopíme šance niečo zmeniť. Že nebudeme iba odriekať, a popritom neustále nariekať.

Pozitívne myslenie, modlitba, či iný dobročinný skutok je fajn, ale pokiaľ čakáme, že všetko spraví za nás pár prázdnych stále sa opakujúcich slov - Omyl. Ani kameň v strede cesty, za ktorý sa budeš modliť, sa sám od seba nepohne. Chce to impulz - aktivitu - činnosť. Chce to nás.

....

Aj jeho. Po mesiaci som ho znova stretla. Zachmúreného pána z lekárne. Tentokrát na tržnici. V rukách držal plný košík zeleniny. Nepovedala som nič. Len sme sa na seba usmiali. A on žmurkol.

Myslím, že sa má lepšie..možno pochopil...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?