Jánošík dnešnej doby

Autor: Dominika Dongova | 18.11.2013 o 17:17 | Karma článku: 11,93 | Prečítané:  296x

“Bohatým bral, chudobným dával.” Každý pozná jeho príbeh, bol to Jánošík zo starej dávnej školy. Teraz však vznikol nový – Jánošík dnešnej doby.

 pinterest image

Neexistujú presné pravidlá dávania a rozdávania, bratia a okrádania, žitia a prežívania. Všetko je to o tom, čo si myslíš, že je správne, o tom čo preferuješ, s čím si zžitý, a čo sa práve deje. Detstvo ti stanovilo pravidlá, čo je dobré, čo zlé, neakceptovateľné, a čo naopak správne.  Časom to prestalo byť o tom, čo si chcel, ale o tom, čo sa dialo okolo, čo by sa patrilo, a kde je lepšie aby ťa zas nebolo.

Konzum, médiá, mamona, chamtivosť, ...život v štýle: daj mi viac, a ešte pridaj.

V školskej jedálni si si zvykol pridať duplu - na druhej strane dieťa zomiera na prázdno v bruchu. Ku 20tim tričkám pribudli ti ďalšie 3 - v inej domácnosti si  dieťa po brigádach šetrí na svetrík. Botník ti začína byť primalý - bezdomovec sa vonku bosí brodí snehom pomaly. Wellness na každý deň? Verejné toalety, prístroj na sušenie rúk - nahradí žene bez domova fén. Hračky za odmenu? V chudobnej krajine odpadky zbierané malými deťmi na výmenu.

Mali sme veľa, chceli sme viac, pridali sme si duplu, zahrali s biednymi citmi hru krutú, to všetko samozrejme nevidiac. Oni hladovali, prázdne oči na nás pozerali, prosili - dostali menej,  dúfali - mocní im vzali všetko cenné. Neboli to peniaze, ale úcta a život. Robíme rozdiely medzi našou a susedovou vilou, našim majetkom a polorozpadnutou skriňou. Máme pocit, že znamenáme viac. Značky sa stali našim znakom, podľa ktorého delíme okolie, už nie viac my, ale vyšší zákon. Chudobným nedaj, sebe zas pridaj, nakupuj, ži nad pomery, a hlavne buď vždy rozdielny. Vyhadzuj, plytvaj, dokáž si,že si viac, a na životnom tempe pridaj. Posudzuj, odsudzuj, komentuj, a rozsudzuj. A ty sa neboj, nik ťa nesúdi, nie je to problém v tebe, ale problém tejto doby, životné tempo, za to môžu oni. Ten hore, iný, ...

Naozaj?

Ľudia sa občas radi zbavujú povinnosti tým,že presunú pocit zodpovednosti na inú osobu. Zlyhanie nám je jednoducho cudzie. Áno priznávam - ani ja nevediem každú sekundu ukážkový život..ale viem, že sú tu ľudia, ktorí nás potrebujú. Nesnažme sa vyhovárať na to, že si za to môžu sami. Nehľadajme dôvody za kulisami. Pomôž ak máš viac, nepýtaj sa prečo, ten dobrý pocit potom je najviac. ;)


„Budeš aj naďalej Jánošíkom dnešnej doby?"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?