toxické priateľstvá

Autor: Dominika Dongova | 28.10.2015 o 8:00 | Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2376x

Človek bol stvorený pre človeka, aby na tomto svete nebol sám. Hovorí sa, že opustenému sa žije jednoducho ťažšie, ako človeku obklopenému priateľmi. Sú však ľudia okolo teba tými, pri ktorých rastieš, alebo len nechceš byť sám?

Mám rada tú neskutočnú odlišnosť každého jedného člena našej planéty. Je priam fascinujúce, že hoci za svoj život stretnete tisíce ľudí, napriek tomu nenájdete dve úplne symetrické bytosti. My ľudia sme naozaj úžasné stvorenia, ale iba do chvíle kým nezačneme našu výnimočnosť nad svojim okolím preceňovať. Skús sa na chvíľu zamyslieť nad tým akí ľudia ťa v poslednej dobe, a možno už roky obklopujú. Ak máš okolo seba priateľov, s ktorými si navzájom dôverujete, posúvate sa, a podporujete - nemusíš čítať ďalej. Máš šťastie, ktoré však netreba brať ako samozrejmosť. Potom je tu tá druhá strana mosta, kde stoja tí, ktorí by za svojich priateľov len tak ľahko ruku do ohňa nepoložili. Dôvody sú rôzne: pár krát ťa sklamali, využili, podviedli, urazili, jednoducho je pre teba ich prítomnosť príjemná tak na polovicu. Ako však vedieť, že človek vedľa teba sa podobá na toxického (ne)priateľa?

Dnes som sa stretla s priateľom, ktorého som už dlhšiu dobu nevidela. Vyzeral nešťastný, a podľa jeho slov to nebol len môj pocit. Hovoril o tom ako sa mu nič nedarí, a vraj aby toho nebolo málo, nedávno ho podviedla žena s najlepším priateľom.. Ak mám byť úprimná na jeho priateľoch mi vždy niečo nesedelo. Poznáte to, sú tam keď sa vám darí, ale akonáhle  sa niečo nepodarí odídu. Vždy vám hodiny dokážu rozprávať o svojich vlastných problémoch, a keď sa už konečne máte dostať k slovu, zrazu zmenia tému, alebo sa len bez vášho názoru zaobídu. Po stretnutí s nimi sa cítite prázdny, nepochopení, a dokonca ešte viac frustrovaní ich vlastnými problémami. Nikdy od nich nepočujete slová povzbudenia, skôr pochybnosti a nadradenia. Vďaka nim ste možno zahodili predstavu o svojej vysnívanej práci, postave, žene, či mužovi. Nikdy vám neverili, a vás o tom tiež časom presvedčili. Vaše problémy sú len malicherné zbytočnosti, a keď vás náhodou počúvajú..tak len zo slušnosti. 

Ak máš okolo seba niekoho kto ti berie energiu po každom vašom stretnutí, kto stojí pri tebe len vtedy keď sa ti tvoj život nerúti, kto vždy vie viac ako ty sám, a podceňuje každý tvoj vysnívaný plán...je možno na čase si uvedomiť, že je lepšie byť „sám“. Desíme sa samoty, preto sa obklopujeme rôznymi ľuďmi, ale popritom zabúdame, že naše okolie upravuje našu mienku o nás samotných. To však neznamená, že sa máš prestať stretávať so všetkými svojimi priateľmi, a nedokázať prijať pravdu, či konštruktívnu kritiku...len možno prehodnotiť vzťahy. Nikto z nás nie je dokonalý, ani nikdy nebude. Človek robí chyby, preto je na mieste vedieť odpustiť, ale je tiež dôležité obklopovať sa ľudmi, ktorí zostanú, aj keď celý svet odíde. Nebudú ťa chcieť meniť, ale napriek tomu ti vždy povedia pravdu do očí. 

Práve oni sú tým vzácnym druhom človeka.

Stoja na rovnakej strane mosta, a aj keď život nevyzerá práve ružovo - nepustia ťa dole z kopca. Hlavne si uvedom, že za tvoje rozhodnutia si zodpovedný nakoniec aj tak iba ty sám.

A ja ďakujem, že vás mám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonligt? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?