"prostitúcia súkromia"

Autor: Dominika Dongova | 2.11.2015 o 7:47 | (upravené 2.11.2015 o 10:48) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  2380x

Spomínaš si na ten pocit, keď si zašiel vo svojom živote príliš ďaleko? Možno si prekročil osobnú zónu človeka, svoje zásady, či dal len unáhlený súhlas niečomu, čo si si dva krát nepremyslel. Ona, oni, ja, ..existuje návrat späť?

Prostitúcia – slovo, ktoré je známe azda každému členovi našej planéty. Môžeme si ju definovať ako činnosť, pri ktorej sa v lepšom slova zmysle ponúkame, či predávame, a zároveň odhaľujeme viac ako by sa patrilo. Dnes to nebude o ženách na ulici. Ale o tebe, a o nás. O dnešnom „otvorenom“ tisícročí.

Nebolo to ani tak dávno keď nám mama prízvukovala aby sme nikdy cudzím ľuďom nepovedali nič príliš osobné, žiadne meno, adresa, a vlastne aby sme sa s nikým cudzím do rečí ani nepúšťali. Žiadne lízatká, a čokolády nás nemali presvedčiť. Nejako sme sa to vždy snažili dodržať, a dnes sme vďační, že stále sme, a existujeme. A čo dnešné deti? Kde sa stratilo to známe stráženie si súkromia? Kedysi som sa tešila na novinky zo života mojich priateľov, ktoré si povieme pri spoločnej večeri, a dnes už viem všetko ešte predým ako sa vonku zvečerí. Kedysi by som si nevedela spomenúť na meno dievčaťa z druhej ulice, dnes si ju jednoducho cez niekoho za pár sekúnd vygooglim. Netušila som čo robí spolužiak zo základnej školy...a dnes? Presne viem že so ženou už týždeň nie sú svoji. Tešili sme sa na rande s milovaným človekom, dnes všetko dopredu zistíme, a z vymyslených fb príbehov zostaneme radšej doma „v imaginárnych depkách“ pod dekou. Nie je to len o deťoch, o starých, či mladých adeptoch. Je to o nás. Stávame sa dobrovoľnými "prostitútmi, a prostitútkami" sociálnych sietí. Iróniou je, že všetky osobné informácie poskytujeme zadarmo. Bez predošlej snahy. Priezviská, mená, bankové účty, životopisy na počkanie. Nemyslíme na to čo sa stane. Utešujeme sa predstavou, že to čo sa má stať, aj tak predsa nezastane. Vraj doba. Každý to robí, a ja nie som výnimkou. Naposledy ma však zarazila veta od môjho priateľa. „Na pohovore ich oslovili moje skúsenosti, školy, ale nakoniec si ma nevybrali. Vraj nezdieľame podobné názory. Niečo v zmysle, že som pre nich príliš politicky rozporný. A to len pre pár revolučných článkov čo som kedysi dávno zdieľal na sieti.“ Samozrejme život sa neúspechom na pohovore nezboril. Ale naozaj si uvedomujeme dosah nášho dôveryhodného otvorenia sa virtuálnemu svetu? Navrávame si, že sú to len mená, fotky, pár názorov na svet, účty, neskôr len ulice, domy, rodina, deti, pôrod, iba naše vnútro... Kam až dovolíme svetu nahliadnuť? Tak ako ženy na ulici. Hovoria si, že je to len práca. Ani jednu neodcudzujem, ale v skutočnosti dávajú všetko. Dávajú seba, nič viac vlastne ty - a ani ja nemám. Okrem duše, tá je večná. Tú nám nevezmú.

Mám pocit, že by bolo možno načase si uvedomiť, že tým, že nás je zrazu všade veľa, stávame sa nepozorní, a prehliadneme nepriateľa. A postupne stratíme aj sami seba.

Techniku nezastavíme,... ale naozaj sa chceme jedného dňa zobudiť s tým, že vieme o všetkých všetko, a vlastne sme z toho všetkého tak znechutení, že už nemáme ani chuť strácať čas na skutočné stretnutia s ľuďmi? Že naše deti dobrovoľne vystavujeme riziku na druhej strane? Že spoločnosť už nezaujíma naše mená, len čisla bankového účtu, a vlastne stačí posledné trojčíslie na druhej strane našej kreditnej karty. Svet časom stíchne, a my budeme počuť len tiché ťukanie na druhej strane miestnosti. Keď sa stretneme vo vlaku, iba si ťa vygooglim, a o pár sekúnd budem vedieť s kým mám dočinenia, čo sa dnes chystáš robiť, a akým si človekom. Zostaneme stáť úplne nahí pred sebou a pred svetom. To všetko úplne zadarmo.

Tešilo ma, jedno meno, v zozname mnohých...     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?