Dokáže žena zmeniť muža?

Autor: Dominika Dongova | 3.7.2017 o 7:59 | Karma článku: 11,31 | Prečítané:  4898x

Túto otázku som dostala v poslednej dobe od žien a kamarátok toľkokrát, že som sa rozhodla o tom napísať. Pre teba, ju a nás všetky. Niekedy je jednoducho dobré vedieť, či sa dá aspoň dúfať, že sa zmení, alebo je to stratené.

Už niekoľkokrát som mala možnosť vidieť na vlastné oči, čo všetko spraví so vzťahom túžba po zmene toho druhého. Najhoršie je to vtedy, keď to nezostane iba pri túžbe, ale žena bez zábran mení, prikazuje, prosí a očakáva. Keď sa raz dostanete do tejto pozície, máte z časti prehraté. Nie, nejde o to, aby som bola negatívna a videla veci horšie, než aké v skutočnosti sú, práve naopak. Napriek tomu vám klamať nebudem, nechcem a vlastne aj tak by to nemalo význam.

Mám kamarátku, ktorá bola s priateľom viac ako štyri roky. Keď o nich niekto rozprával, mali ste pocit, že sa našli a tvorili dokonalý pár. Vždy hovorila o tom, akí sú zohratí a ako im to super funguje. Vyzerali šťastne, až kým sa nerozišli. Najskôr som tomu celému nerozumela. Mali toľko plánov do budúcnosti a toľko spoločného. Pár dní dozadu som stretla jej bývalého priateľa. Vyzeral inak, ako keď bol s ňou. Okrem toho fajčil, čo ma zarazilo asi najviac, keďže pred dvoma rokmi prestal. Zaujímalo ma ako sa má a neodpustila som si ani otázku o tom, prečo to nevydržalo, keďže ona vinila zo všetkého iba jeho. Obaja boli moji priatelia a vždy ma zaujímajú dve strany. Najskôr povedal, že už to tak jednoducho necítil, ale potom neprestal rozprávať. Vraj všetko zmenil podľa nej. Kamarátov, zlozvyky, priority, voľnočasové aktivity. Miloval ju tak, že stratil svoju tvár a aj tak jej to nestačilo. Už ho to jednoducho prestalo baviť. Vraj ho jej výčitky viac demotivovali, ako tešili. Chcel by po svojom boku ženu, ktorá ho bude rešpektovať a milovať takého, aký je. Nerobí mu vraj problém spraviť kompromis a na zlozvykoch pracovať, ale nechce žiť podľa predstáv niekoho iného.

Boli jedným párom z milióna ďalších. Vtedy som si uvedomila, že robíme chybu, keď sa snažíme meniť našich partnerov a oni naopak nás. Je to rovnaká hlúposť, ako keby sme chceli zmeniť ružu na tulipán len preto, že máme tulipány radšej. V tom prípade si musíme nájsť to, čo chceme a nie meniť to, čo máme. Najhoršie je to, keď neskôr zistíme, že ruža bola pre náš život lepšia, ako tulipán. Je v tom tvrdohlavosť, neistota a akási roztopašnosť. Ani my nemáme rady keď nás muži menia, tak to nerobme ani im. Pozrite sa na svojho partnera očami lásky, ktorá rešpektuje a chápe. Nechce meniť, ale miluje. Vie, že nie je dokonalý, ale ani nemusí byť. My dokonalé nie sme, ani ty, ja, nikto.

Preto je na otázku jednoduchá odpoveď: „Nie, nedokáže.“

Nie preto, že by to nebolo možné, ale z dlhodobého hľadiska to obom viac vezme, ako dá a nakoniec ten tlak jeden z nás nevydrží. Stojí ti to za to?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

KULTÚRA

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.


Už ste čítali?