Ochrana je dôležitá

Autor: Dominika Dongova | 10.8.2018 o 7:57 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1862x

Dnes to bude osobnejšie ako inokedy, ale mám pocit, že napriek tomu potrebné. Nielen pre teba žena, ale pre každého z nás. Niekedy je dobré si prestať zakrývať oči pred realitou...

Pred istým časom som si vypočula rozhovor dvoch mladých dievčat v parku. Viem, som v tvojich očiach asi neslušná, ale boli príliš blízko a hovorili dostatočne nahlas. A možno práve vďaka nim sa nájdeš v nasledujúcich slovách aj ty. Hoci priznať to nahlas nemusíš.

Hovorili o vzťahoch, mužoch a potom sa jedna druhej zdôverila s tým, že „ten ďalší krok“ spravila kvôli tomu, aby od nej neodišiel. Vraj jej často hovoril, že ju miluje a mala pocit, že je to ten správny človek. Tiež nezabudla dodať, že si je vedomá toho, že neboli spolu dlho, ale bolo to iné a verila, že s ním to bude navždy. Nakoniec dodala: „Prečo sa teda cítim znova nanič a musím na neho myslieť takmer stále? Nechápem tomu, že sa mi už dlhšie neozýva, ale verím, že je to o tom, že má toho veľa.“ Tieto naše večné „ospravedlnenia.“ Ich rozhovor pokračoval a jedna druhej nakoniec popísali takmer dopodrobna to, že majú pocit, že ich muži vždy iba využili, odkopli a vlastne to celé s láskou už nemá pre nich zmysel.

Mohli mať okolo 17-18 rokov, hoci skúsenosťami sa približovali ku iným číslam. Na prvý pohľad sympatické mladé ženy, na ten druhý smutné, sklamané a nešťastné osoby. Keď som ich chvíľu pozorovala a počúvala, uvedomila som si jednu dôležitú vec. My ženy jednoducho prežívame všetko inak, sme oveľa citlivejšie, niekedy poriadne naivné a hlavne keď sme zamilované, prestávame rozmýšľať. Hovoríme si, že veď prekročíme tú hranicu len raz a ospravedlníme to slovom „láska.“ Robíme to však hlavne preto, aby sme toho druhého nestratili. Avšak nemyslíme vôbec na seba, na to, čo sa deje s psychikou mladého dievčaťa, keď sa jej zoznam nočných známostí začne nenápadne predlžovať a ona už ani nevie prečo, kde a v čom znova spravila chybu keď zostala sama. Nie milá žena, každý muž nemá s tebou iba čisté úmysly a na to, aby si spoznala človeka potrebuješ istý čas. Možno si niekto z vás povie, že všetko treba skúsiť, avšak ja si osobne myslím, že všetko má rovnako aj svoj čas a hlavne dôvod. Nepredávaj sa lacno, za pár sladkých slov, či pocit neistoty. Nie, nemusíš robiť to, čo chce on, len preto, aby si ho nestratila, či aby ti neodišiel za inou. Práve naopak, otvor mu dvere a nechaj ho ísť, ak nedokáže počkať. Pustiť si muža príliš blízko a príliš skoro je vždy istý risk. Kým on sa cez to celé prenesie a ide ďalej s ďalšou ženou, tebe zostanú oči pre plač, myšlienky, možno nechcené dieťa a možno zničená psychika, či budúcnosť. To, že si citlivá je úplne v poriadku, ale nebuď naivná. A to, že máš isté zásady je viac ako skvelé. Nemeň sa len kvôli tomu, čo je teraz v kurze, len kvôli tomu, že on to tak chce. Rob veci, ktoré chceš robiť a hlavne vtedy, keď vieš, že ten človek tam zostane aj potom, ako dostane čo chce.

Nepíšem to však len kvôli nim, ale aj kvôli ďalším dvom, ktoré som si vypočula na inom mieste. Avšak z ich rozhovoru som zachytila len vetu: „Bola som už raz na potrate, tak to hádam zvládnem aj teraz. Jasne mi povedal, že sa na dieťa necíti a ja ho milujem.“ Prehraj si v hlave túto vetu znova a potom opäť. Naozaj to musí zájsť až takto ďaleko, že sa kompletne vzdáme akýchkoľvek hodnôt a začneme robiť veci len preto, že „milujeme“ a máme strach, aby sme o niekoho neprišli? Muž, ktorý ťa „miluje,“ alebo aspoň chce, aby si bola šťastná ťa nebude brať na ľahkú váhu a hlavne tlačiť do niečoho, čo ty sama nechceš. Keď si mladá, všetko ti to pripadá také staromódne, ale neskôr zistíš, že práve v tom staromódnom a v hodnotách sa ukrýva zmysel spokojného a vyrovnaného života.

Neponúkaj sa, nebuď lacná a hlavne nechoď proti sebe a svojim predstavám o živote. Tá láska a tie vzťahy nemusia byť vôbec náročné, ak nájdeš niekoho, s kým si to navzájom spravíte iné, lepšie a hlavne svoje. Nie, nemusíš trpieť, čakať kým sa ozve, prosiť sa, či ponižovať. Ani jedna z týchto vecí nie je v zdravom vzťahu potrebná. Tvoja psychika je na prvom mieste, tak prestaň robiť kroky, ktoré ti viac ublížia ako dajú. Zaslúžiš si normálnu lásku, normálneho muža a hlavne správny pohľad na seba a svoj život. Máš ho iba jeden, preto ho nestrácaj v spoločnosti mužov, ktorí za to nestoja. Uvedom si, kto si žena a ty muž si to uvedom rovnako. Každého aj tak nakoniec dobehnú jeho vlastné zlé rozhodnutia a skutky, tak na čo si to ešte viac komplikovať?

P.S. Ochrana je dôležitá. Chráň si svoje telo, myšlienky a rozhodnutia. Dnes a každý deň znova. Rozprávajme sa s našimi deťmi viac o týchto veciach, ktoré im môžu v budúcnosti pomotať hlavu a nepekne ublížiť. Nie, nemusíme byť iba milé a súhlasiť s tým, čo nechceme, ale silné a odhodlané odísť keď je to potrebné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?