Môj prvý vzťah? Takto som si to nepredstavovala...

Autor: Dominika Dongova | 18.12.2018 o 7:44 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1744x

Dnes píšem špeciálne pre teba. Mladá žena a tiež ty mladý muž. O mojom prvom vzťahu a prvej láske, ktorá má zmenila, prekvapila a zároveň veľa naučila.

Neboli to iba dva, tri ale milióny motýľov v mojom bruchu a aj v hlave. Pocit, kedy si myslíš, že je to on, či ona a toto medzi vami je to práve. Je to úplne nové, iné, úžasné a tým pádom ignoruješ rady kohokoľvek. Učíme sa na vlastných chybách a skúsenostiach a preto je to celé úplne v poriadku, a ja nič neľutujem, avšak.. Spýtala si sa ma, kedy je ten správny čas na vzťah? Ty, ako spoznáš, že je to ten pravý a on si kládol otázku, prečo to s ňou nevyšlo, hoci boli pre seba pár mesiacov tí praví?

Je vás veľa, všade je extra veľa informácií o všetkom, ale mám pocit, že niektoré veci nie sú dostatočne jasné a možno sa o nich len málo hovorí. Avšak malo by sa. Možno by nás nebolo potom toľko zmätených a nešťastných ľudí.

Aj ja som mala kedysi 15, ale nebolo to také rýchle všetko a technologicky pokročilé ako dnes. Avšak tiež sme chceli byť čo najskôr dospelí. Keď mi teraz píšeš o svojich skúsenostiach v tak mladom veku (okolo 14-15), je mi smutno. Hoci si to možno neuvedomuješ a nechceš zaostávať a doba sa posunula a podobne... napriek tomu sa pripravuješ o veľmi veľa vecí. Najhoršie je, keď si začneš v tak mladom veku s niekým, kto je oveľa starší a robíš veci, len preto, aby si niekoho nesklamala, aby si šla s dobou, to všetko - hoci si ešte stále dieťa. Voláš to láska, ale je to inak. Uvedom si, že život má isté pravidlá a istú postupnosť, preto, ak začneš príliš skoro, neskôr ti zostanú len oči pre plač, deti bez muža, či naopak tá horšia skúsenosť, keď sa ich zbavíš len preto, že si ešte príliš mladá na to byť matkou. Nedaj si zobrať mladosť, nikam sa neponáhľaj a hlavne maj svoje hodnoty. Ani na vysoké poschodie predsa nevylezieš tak, že pár poschodí jednoducho vynecháš. Tá láska a to všetko príde časom a bude to stáť za to. Dnešná doba mi pripadá zvláštna, hlavne preto, že mám pocit, že sme zabudli o čom sú vzťahy. Keď počúvam, čo všetko zažívajú deti, či mladí ľudia v dnešnej dobe, je to neuveriteľné. Celkovo sa náš postoj a vnímanie zmenilo. Akoby stojíme všetci na stanici a už nečakáme na ten náš vlak, ale skáčeme do akéhokoľvek, ktorý ide okolo. Potom sa strácame, vystupujeme, hľadáme, meníme, skúšame lepšie, ktoré však časom zovšednie, tak ho súrne meníme a dokola opakujeme tie isté chyby len s inými ľuďmi.

Ja osobne som rada, že som s prvým vzťahom počkala a tiež ďakujem za prísnu výchovu hlavne mojej mame. Ten, s kým som bola mi dal dôležité lekcie do života bez toho, aby o tom vedel. Hoci aj ja som si vtedy naivne myslela, že už všetko viem a nikoho rady nepotrebujem a on je ten pravý.

Naučil ma, že vzťah nie je iba o mne a o tom, čo chcem ja a rovnako ani o ňom. Je to spoločná hra, kde nie je víťaz, ani porazený, iba spoluhráči, ktorí si to buď spoločne pokazia, alebo vylepšia. Naučil ma, že nikam a s ničím sa netreba ponáhľať a za každú cenu urýchľovať veci. Naučil ma tak trpezlivosti a zároveň tomu, že som osobnosť aj bez neho a on, ako muž mi neurčuje žiadnu hodnotu. Naučil ma tiež, že vo vzťahu by sme si nemali dávať pauzy od seba, pretože tie nás nakoniec úplne rozdelia. Naučil ma, že nikto nebude čítať moje myšlienky, ani tvoje a preto hovor, čo chceš a komunikuj. Naučil ma, že dokonalý partner neexistuje a ani ten pravý, ale ten, ktorý chce s tebou zostať a riešiť to, čo sa počas života stane. Naučil ma, že sa nemám brať tak vážne a aj to, že muži milujú naše malé nedokonalosti. Naučil ma, že vo vzťahu musia mať dvaja rovnaké hodnoty, pretože iba tak, dokážu spolu fungovať. Naučil ma tiež to, že láska nie je o slovách, ale reálnych skutkoch. Naučil ma veľa, ale späť by som sa už nevrátila. Každý človek v živote nás niečo učí a preto keď niečo končí a my sme pre to spravili maximum, nechajme to ísť. Či je to človek, práca, čokoľvek, čo nebude s nami pokračovať v našej budúcnosti. Prvé lásky sú tie najkrajšie a hlavne sú to ľudia, na ktorých nikdy nezabudneme. 

Preto to neunáhli a nezačni si s niekým, len preto, aby si šla s dobou, len preto, aby si nebola tá jediná sama, či sám z celej triedy. Celý život máš pred sebou a hoci sa to nezdá, ešte ťa v ňom stretne toho naozaj veľa.

Nikdy nechoď proti sebe a svojím hodnotám a nikdy nikomu nedovoľ, aby ťa nútil do vecí, ktoré nechceš. Láska nie je dobre vyzerajúci spolužiak, či žena so stovkami followerov. Nie je to ani chalan z bohatej rodiny, či tá najobľúbenejšia z partie. Láska nie je vždy ružová a život nie je iba krásny, ono si to všetko vyžaduje aj snahu a zodpovednosť za rozhodnutia. Láska je človek, s ktorým ti je dobre a ktorému na tebe záleží. Ak si chceš otestovať, či niekoho naozaj ľúbiš, zabudni na všetko, čo má, ako ho ľudia vnímajú a predstav si ho bez všetkého materiálneho. Iba, ako toho, kým je a ako sa k tebe správa. Tam nájdeš odpoveď, či áno, alebo je to len chvíľková zábava.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?