Ženské hriechy

Autor: Dominika Dongova | 4.2.2019 o 14:14 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1547x

Ak chceš vedieť, prečo sa ti všetko v živote kazí, prečo to už zas s tvojím mužom nefunguje, prečo to skončilo, prečo sa ti nedarí, prečo nie si šťastná, tak...

Hovorí sa, že len silná a vyrovnaná žena je schopná si priznať chybu a odpustiť tomu, kto jej ublížil. Dnes som sa rozhodla napísať pre nás. Každú jednu z vás, pre mňa a samozrejme aj pre teba. Niekedy mám pocit, že som ti toho povedala už naozaj veľa a potom sa zas stane niečo a mám potrebu ti napísať. Život je skvelý v tom, že sa stále učíme, že padáme a vstávame a posúvame sa ďalej. V čom teda spočívajú naše najväčšie hriechy, ktoré nás oberajú o šťastie, o dlhodobé vzťahy, o pokoj v rodine a o celkovú spokojnosť so životom, ktorý žijeme? Cez víkend som si znova čítala vaše príbehy, pozerala sa do svojej minulosti a rekapitulovala. Mám pocit, že tieto 3 hriechy sú našou najväčšou slabinou.

Sebaľútosť, prehnaná "seba láska" a sebectvo

U každej z nás to začne tak nevinne a zrazu. Dostaneme sa do istého bodu, kedy nám niekto povie niečo, čo nás zabolí, keď sa nám niečo nepodarí, niečo sa stane, alebo keď jednoducho niekoho stratíme. Kým dovtedy bolo všetko krásne, zrazu sa všetko ničí, život prestáva mať zmysel a my sa začneme vo veľkom ľutovať. Náš život je veľká katastrofa, nikto nás nechápe, všetci sú proti nám, nemáme šťastie a negatívne myšlienky sa rozširujú až natoľko, že sa ocitneme v jednej veľkej bubline, v ktorej sa stále a dookola točíme a ľutujeme. Lebo život je jednoducho nefér. A samozrejme iba ku nám a sebaľútosť tým pádom nemá konca.

V inom bode života je to zas prehnaná "seba láska". Je jej zrazu veľa a každým dňom stále viac a viac. Zdá sa, že práve my máme na všetko právo, my sme tie prvé, od nás to všetko záleží. On musí plniť to, čo chceme, on musí byť taký, akého ho chceme mať, on, oni, ony by sa mali zariadiť tak, aby nám to vyhovovalo. My sme tie, ktoré si zaslúžime viac. My sme tie, na ktoré treba myslieť najskôr, my sme tie dokonalé, krásne, úžasné skvelé bytosti, manželky, matky, my. Tento stav nemá nič spoločné s tým, že si seba prirodzene vážime a že sa máme rady, ale, že to jednoducho v istom momente preženieme a máme pocit, že len my a až potom tí ostatní.

V období, keď si ideme zas svoje sebectvo, myslíme v každom momente svojho života na naše vlastné požiadavky, na to, že my nie sme šťastné a na to, že by nás mal niekto robiť šťastnými. Sebecky si presadzujeme vo vzťahu našu pravdu, nie je to o dvoch, ale o nás a vlastne máme pocit, že ak by nás niekto miloval, tak spraví prvé a posledné a potom ešte viac. Žiadna sebareflexia, pretože my práve trpíme, tak sa staraj. My máme toho veľa, tak sa nám prispôsob. My chceme, tak sprav. Preženieme to až tak, že sme s človekom len preto, že sa k nám správa tak ako chceme, ale späť nedávame nič...

Naše 3 hriechy, ktoré zničia aj ten najkrajší vzťah, najlepšie priateľstvo, toho najlepšieho partnera a aj tú najlepšiu rodinu. Prečo to napriek tomu robíme? Pravdepodobne preto, že sme si seba postavili na jediné a najvyššie miesto, kam sa nezmestí už nik iný. Potom sa však nemôžeme sťažovať, lebo my samé si spôsobujeme trápenie. Mať rád samého seba, či samú seba je veľmi dôležité, ale rovnako dôležité je to neprehnať. Nie, život nie je iba o nás a našich potrebách, je to o nás spoločne a hlavne o dvoch ľuďoch vo vzťahu. Ak chceš, aby ti fungoval vzťah musíš sa naučiť aj dávať a nie len brať a očakávať. Ak chceš, aby si mala lepší život, musíš sa prestať v ťažkých časoch ľutovať a myslieť si, že len tvoj život je ten najhorší. A ak chceš zažiť naozajstnú lásku, musíš sa naučiť občas zabudnúť na seba a myslieť aj na potreby svojho partnera.

Nie, nie sme dokonalé, nikdy nebudeme a ani to nie je potrebné. Stačí, keď budeme dávať to, čo chceme dostávať späť a ak sa budeme správať tak, ako chceme aby sa správali k nám. A hlavne sa neľutujme. Nie je nič neatraktívnejšie, ako človek, ktorý sa neustále ľutuje a sťažuje. Každý z nás má rovnaký priestor na to byť šťastný - preto neobviňuj nikoho za svoje vlastné nešťastie a nečakaj na zázrak, či iného človeka, ktorý niečo zmení. Ak nie si šťastná, tak to zmeň ty sama a tým pádom začni od seba.

Nové video nájdeš tu: https://www.youtube.com/watch?v=Gujj7ZULHEY&t=4s

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.


Už ste čítali?