Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Oplatí sa veriť v Boha? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

viera v Boha
nema,a nic spolocne s chodenim do kostola a nejakou cirkvou
rondita
< 1 2

Dnešná viera v Boha dokonca nemá nič

spoločné ani s Bibliou a s vierami iných ľudí. Dnes každý verí v takého Boha, akého si sám vymyslí :-)
 

nuz tak

si vymyslaj, blokuje ta niekto?
 
Hodnoť

Pekný článok, vďaka zaň. A malý prídavok

k nemu. :-)
Môj chrám
Môj chrám je taký zázračný. Je stále tam, kde som aj ja. Je so mnou na všetkých cestách, po ktorých kráčam, vo dne či v noci. Je so mnou v práci aj doma. Je so mnou vždy a všade. Lebo všade tam si aj Ty. Môj chrám je vždy so mnou, lebo je v mojom srdci. Ty jediný vieš, aké naozaj je. A verím, že ma počuješ, keď sa Ti pošepky prihováram. Verím, že ma počuješ aj vtedy, keď Ti mlčky vravím svoje slová. Verím, že ma počuješ vždy, aj keď mi to nedáš znať. Aj keď neodpovedáš na moje mnohé otázky. A moje prečo...? stále nechávaš bez odpovedí. Aj tak verím, že ma počuješ. Verím, že mi rozumieš. Že ma ochraňuješ. Že mi odpúšťaš a že ma miluješ. A chcem veľmi veriť, že ma raz pri sebe privítaš.
 

 

Len malá poznámka - to, že niekto chrám nosí v sebe, ešte vôbec neznamená, že do neho vôbec vstupuje. Môcť a chcieť sú dve rozdielne veci.
 
Hodnoť

Pár poznámok

Už k nadpisu - či sa oplatí veriť v Boha. Ono, ak ťa to v živote robí šťastnejšou a vyrovnaješou, tak viera je ti oporou, a v tom zmysle "sa oplatí".

Lenže: k otázke, či sa oplatí veriť. Ono, ja nechápem vieru ako nejaký tovar v obchode, ktorý si môžem vybrať (chcem alebo nechcem). Buď vyplynie z nejakého môjho najvnútornejšieho pocitu a presvedčenia (dobrovoľne a hlavne spntánne), alebo to nefunguje. Neviem si dať napr. novoročný záväzok "odteraz budem veriť v Boha, lebo musím/potrebujem. Centrálny problém náboženstiev je (okrem iného), že sú postavené na želaniach (wishthinking). Prianie je otcom myšlienky, alebo ľudovejšie, čo sa babe chcelo, to sa babe prisnilo. Ja by som bol veľmi rád, keby Boh existoval a bol spravodlivý, milosrdný atd., ale z toho, že si to prajem, nevyplýva, že existuje a je taký, akého by som chcel. Je to len v mojej hlave, bez dôkazov. Ak budem veriť, že viem lietať, od toho ešte lietať nedokážem (dá sa ľahko overiť... ).

Tvoje prirovnanie so zlým jedlom mi nesedí. Jedlo je naša základná telesná potreba jesť musíme, aj keby nám servírovali len väzenskú žbrndu. Vieru k životu nepotrebujeme, je to len napĺňanie našej psychologickej potreby jedným z možných spôsobov.
 
Hodnoť

Je o samozrejme veľmi rozsiahla téma

...a je na každého slobodnom rozhodnutí (ak máme slobodnú vôľu, o čom sa dodnes filozofi, fyzici i teológovia sporia), aký prístup si zvolí. Mne je ťažko veriť bez dôkazov, zvlášť, ak je napr. kresťanské náboženstvo plné logických rozporov. Ale Ok, nieto verí a nepotrebuje dôkazy (a považuje to za cnosť, ktorú si podľa náboženskej náuky Boh osobitne cení - veriť bez dôkazov), a ak je niečo rozporuplné či nepochopiteľné, povie si - my naším obmedzeným rozumom aj tak nemôžeme chápať Božie zámery a konanie či nekonanie, takže v tejto otázke mozog vypnem a neriešim. Nič proti, aj to je prístup, len ja to napr. takto nedokážem.

Ak človek verí, vie si zo svojej pozície a pre seba vyargumentovať všetko. Povedzme, modlí sa za niečo (napr. za uzdravenie blízkej osoby). Ak sa osoba uzdraví, beriem to ako vyslyšanú modlitbu. Ak sa neuzdraví, beriem to tak, že Boh mal vo svojej vševedúcosti a všemohúcosti iste svoje dôvody, a treba pokorne prijať fakt, že blízka osoba neprežila. Ale vierou veriaceho to neotrasie. Ani fakt, že na tému vplyv modlenia sa za uzdravenie niekoho už bol podrobený vedeckým štúdiam (za jednu skupinu pacientov sa vybraní dobrovoľníci modlili za druhú nie, napríklad), a nijaký efekt sa neukázal. Samozrejme, niekto si to vyloží, že Boh na takúto hru proste nepristúpil :-) . Osobne nie som fanúšikom takýchto pokusov, aj tak si výsledok každý vyloží, ako chce.
 

 

"Ak človek verí, vie si zo svojej pozície a pre seba vyargumentovať všetko."

A opak platí presne takisto, ak človek neverí, vie si zo svojej pozície a pre seba vyargumentovať tak isto všetko. Preto je veľmi dôležité pri hľadaní pravdy vnútorné nastavenie človeka tak ,že príjme pravdu bez predsudkov nech by bola akákoľvek, aj keď mu prevráti život naopak. Lebo ak ide niekto ,napríklad čítať bibliu len preto, aby z kontextu vopred vytrhnutých statí hľadal logické nezrovnalosti ,tak ich samozrejme nájde a naopak ak sa niekto snaží pochopiť tú ktorú stať v kontexte s ostatným textom a celou Bibliou najde úplne niečo iné.
 

lenže "pochopenie Biblie v celom kontext

ide ateistom ďaleko lepšie než veriacim. Nevidel som nijaké teistické vysvetlenie Biblie, ktoré by za niečo stálo. Ak máš na také link, rád si ho pozriem.

Vytŕhanie z kontextu je typické najmä pre kresťanov. Tí vytŕhajú zo Starého zákona niekoľko málo veršov, ktoré sa im hodia a zúfalo sa snažia nevidieť všetky ostatné. Napríklad radi citujú desať prikázaní, aj to v upravenej a neúplnej forme, ale ignorujú, že za nimi Boh v tú istú hodinu pokračoval desiatkami ďalších prikázaní, ku ktorým sa kresťania nikdy nehlásili (napr. zákaz vystupovať po schodoch k oltáru a podobné "zásadné" morálne pravidlá) alebo sa k nim prestali hlásiť (napr. "čarodejnicu nenecháš žiť". Týchto prikázaní sú stovky, takže prezentovanie osekaného Desatora (zvyčajne sa vynecháva zákaz zhotoviť obraz či sochu čohokoľvek a vynechávajú sa aj božie vyhrážky za neplnenie a božie "zdôvodňovanie" niektorých príkazov, pretože dnes sa už javí ako dosť neaktuálne).

Pokiaľ Bibliu číta nepredpojatý ateista, tak v nej nájde presne to, čo v nej je. Bez problému uvidí, že ide o nesúrodú zbierku starších legiend z rôzneho prostredia, že redaktori, ktorí dnešnú Bibliu (v priebehu storočí) zostavili, mali celkom zrejmé politické ciele - napr. propagáciu xenofóbie, ktorú považovali za nevyhnutnú pre prežitie židovského národa (opakované odsudzovanie miešania sa s inými národmi). Nájde tam aj priehľadnú snahu kňazov zabezpečiť si "koryto" - rozsiahle pasáže ustanovujúce výnimočnosť kňazov. ich nárok na poplatky, na časti obetí a p., objavujúce sa aj na tých najnepravdepodobnejších miestach (napr. keď Židia vyrážali z Egypta, tak prvé slová Boha k národu na úteku boli o tom, aké obete Bohu (kňazom) prináležia a kto smie či nesmie jesť z obetovaného baránka). Logika je jasná len pre toho, kto chápe, že jedným z hlavných poslaní Biblie je uzákoniť príživníctvo kňazskej triedy.

Aj kontext Nového zákona je celkom jasný - Ježiš bol neúspešným apokalyptickým prorokom, hlásajúcim blízky koniec sveta, potrebu pokánia aj za cenu vzdania sa normálneho života ("nestarajte sa, čo budete jesť, čo si oblečiete, ..."). Popri tom bol hlásateľom niektorých noviniek prevzatých od Grékov a ďalších, ktoré hlásal spoločne s Farizejmi, len trošku inak (napr. posmrtný život v nebi, nesmrteľnosť duše - to predtým Židia nepoznali, napriek priamemu kontaktu s Bohom). Ale inak bol Ježiš pravoverný žid a vo všetky tie príkazy a zákazy, ktoré dnes kresťania ani len nepoznajú, veril.

Nájsť v takomto texte "niečo iné" si vyžaduje hlboké "predporozumenie", selektívne videnie, a nie príliš dôkladné čítanie - odporúča sa skôr detská Biblia, ktorá už prešla filtrom "kresťanského chápania".
 

Presne a výstižne

K+
 

 

Tvoj príspevok je len potvrdením toho, čo som napísal.Ďakujem!
 

tvoj príspevok bez argumentov

je potvrdením, že som napísal pravdu ;-)

Ostávaš teda pri tom, že "v celom kontexte" prináša Biblia nejaké úžasné posolstvo a že pre pochopenie tohto "celého kontextu" ju nesmieme čítať celú a vôbec už nie v historickom kontexte...
 
Hodnoť

Kostolov su tisice

od vymyslu sveta,Boh je len jeden.
Clovek veri v Boha pretoze ma svedomie.
 
Hodnoť

 

oplati sa verit v carodeja Harry Pottera?
 
Hodnoť

 

Z tohto článku ide krásna a úprimná výpoveď mladej dievčiny. Chápem, že človek má niekedy pochybnosti o viere, ...
...
Ked som mala 3,5 roka Panna Mária mi zachránila život. Ja som ju vtedy nepoznala. Ked mi zašívali ranu obyčajnou ihlou a niťou, nič som necítila, vraj som sa iba mlčala a usmievala sa.
 
Hodnoť

uplne jednoducha skuska viery

a este k tomu taka bezvyznamna, ze sa nemusis trapit "spravnou" odpovedou:

veris, ze v lavom vrecku nohavic mam 5-eurovku?

tvoja viera v to ci mam, alebo nie, ma na realitu rovnaky vplyv, ako tvoja viera v boha na realitu jeho (ne)existencie - ziadnu.

pre menej chapavych a iných veriacich: nie, nechcem porovnavat boha (alaha, manitoua,budhu, lietajúceho jastera...) s mojou 5-eurovkou, len chcem aby ste pochopili, ze vasa viera/neviera je uplne bezvyznamna pre skutocnost (aj ked velmi vyznamna pre vas a vase okolie)
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 4 495
 2. Miroslav Lukáč: Videli ste už naživo agóniu diktátora? Pustite si tlačovku R.Fica na You Tube... 3 343
 3. Ján Šeďo: Ešte niekto pochybuje o nutnosti výmeny predsedu vlády ? 2 793
 4. Lórant Kulík: Fotopostrehy z Košíc: Zmiešaný tovar nešíri koronavírus 2 299
 5. Peter Pollák: Nedám sa zaočkovať! Toto sú dôvody 1 689
 6. Roman Janciga: Nezávislé analýzy Data bez pátosu? 1 520
 7. Věra Tepličková: Preboha, nekazme mu to! 1 332
 8. Rudolf Pado: Róm dostal pokutu, no a? 1 316
 9. Martin Greguš: Volám sa Richard a rád cestujem. Ja som Igor a rád testujem. O dvoch kohútoch... 1 261
 10. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 971

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 2. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie
 3. Peter Biščo: Čo politik to švindler, čo švindler to politik.
 4. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ?
 5. Martin Krištoff: Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia
 6. Štefan Vidlár: Chaos boys
 7. Július Kovács: Celoplošné testovania jediná cesta ako sa učinne brániť coronavírusu. Video
 8. Miriam Studeničová: Ľudia nevedia čo chcú!
 9. Július Kovács: Jozef Brheľ zabudnutý oligarcha Mečiara a jeden zo zakladateľov Smeru
 10. Denis Jacko: Čo mi ostalo


Už ste čítali?